hikaye çemberi – Rick and Morty'nin senaryo formülü

Published on January 5, 2021Raid’i ücretsiz indirin ✅ IOS: https://clcr.me/PWPuHA ✅ ANDROID: https://clcr.me/2lIe73 💰50K gümüş ile başlayın ve 7-nci günde “Yeni oyuncu programı”ndan süper şampiyonunuzu 💥 kazanın – Rick and Morty en sevdiğimiz komedi dizisi. Bugün dizinin yaratıcı Dan Harmon’ın her bölümü nasıl aynı formülle yazdığını konuşacağız.

ilme gitmeden önce instagram sayfası: https://www.instagram.com/filmegitmedenonce/?hl=en
Bu video Can Başak tarafından seslendirilmiştir: https://www.instagram.com/canbasak65/?hl=tr

Lisede insanlara sinir olduğumu anlattığım video: film okulu tecrübem: https://www.youtube.com/watch?v=RbauYkaF1Is
Prof Dr. Cem Başak Tedx konuşması: https://www.youtube.com/watch?v=ppM_qksn1oI
Bo Burnham’ın komedisi: https://www.youtube.com/watch?v=gn4mXuCcUJU

Rick and Morty’nin yaratıcısı Dan Harmon dizide ‘’story circle’’ yani hikaye çemberi olarak adlandırdığı bir formül kullanıyor. Kendisi birçok hikaye anlatım biçimini değerlendirip birleştirdikten sonra bu yöntemi ortaya çıkarmış.

Hikaye çemberinin 8 aşaması var. İlk aşamada izleyicinin empati kuracağı bir karakter var. Karakter bir şey yapmak istiyor, bir şeye ihtiyaç duyuyor. Bu ihtiyacı karşılamak için normal hayatında yapmadığı bir şey yapıyor ve değişik bir ortama giriyor. Yani hikayenin gidişatı değişiyor. 4. aşamada karakterimiz ihtiyacı olan şeyi bulmaya çalışıyor ve sınanıyor. Bu sırada kendisi yeni duruma adapte oluyor. 5’te karakterimiz aradığı şeyi sonunda buluyor veya başarıyor. Bulduğu şey için bir bedel ödüyor veya bulduğu şey beklediği gibi çıkmıyor. 7’de karakter başladığı yere geri dönüyor ve son olarak 8. aşamada değişime uğramış oluyor. Bir sonraki bölümde bu çember tekrarlanıyor.

Rick And Morty’de genelde aynı anda 2 hikaye anlatılıyor. Rick ve Morty’nin saçma maceraları ve ailesinin yaptığı diğer şeyler. Dan Harmon dizide bu formülü iki ayrı hikayeyi anlatırken de.

Şimdi 2 sezon 2. bölümde bunu nasıl kullandıklarına bakalım.

Enjoyed this video?
"No Thanks. Please Close This Box!"